Home » ZPRÁVY » CHARITA LUHAČOVICE » Luhačovská charita má svůj „růškovník“

Luhačovská charita má svůj „růškovník“

Na území Arcidiecézní charity Olomouc se ve velkém vysazuje nový druh stromu tzv. „Rouškovník charitní“.

Ředitelka Charity Luhačovice Lenka Semelová dále tento jev blíže vysvětluje: „Charity v Olomoucké arcidiecézi se inspirovali moderními trendy a v řadě míst se ve velkém objevuje výsadba „rouškovníku“, k této aktivitě se připojila samozřejmě také Charita Luhačovice. Jde o moderní trend, stejně jako např. v Charitě Šternberk, která jich v okolí vysadila dokonce sedm. Na našem stromě u Charity Luhačovice se urodilo také několik desítek látkových roušek, které si mohou lidé ZDARMA utrhnout. Roušky budou dle potřeby postupně doplňovány.“

Ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt má k botanice blízko, a tak odborně vysvětluje současný trend takto: „Botanicky se jedná o zajímavý druh, který se vyskytuje v mnoha formách a kultivarech, dokonce, což je velkou botanickou zvláštností, se vyskytuje ve formě listnaté i jehličnaté, údajně byla očitými svědky zaznamenána i forma plastová! Dobře se jí daří ve všech typech půd, velmi mu prospívá klima dobré vůle. Je schopen kvést i během mrazů, pokud je v jeho okolí dostatek teplých mezilidských vztahů. V takovém případě mráz květy nepoškodí. Latinský název je Velamea beneficius caritatis – Rouškovník dobročinný charitní (může být i parochialis ((farní)) nebo vulgaris ((obecný)). Jsem rád, že na charitní půdě se mu daří a na mnoha místech krásně kvete.“

Náš rouškovník má na svém kmeni navíc i průhlednou kapsičku, ze které si roušku můžete vzít nebo ji tam také pro někoho darovat. Je třeba se řídit pokyny před užitím roušky, které jsou jistě všem obecně známé – nejlépe vyvařit, přežehlit a nosit do navlhnutí.

A jelikož naše organizace působí na území Luhačovského Zálesí a na pomezí Valašska, tož budiž náš Rouškovník charitní po našem „Růškovník“.

Děkujeme všem dobrovolníkům a našim pracovnicím, kteří nám roušky šijí a pravidelně nám je nosí. V této náročně době je tato pomoc o to cennější.

 

ruskovnik chl

ruskovnik

tz.
Mgr. Anna Martincová
Foto: Charita Luhačovice

, , , , , ,
F