Home » ZPRÁVY » KRIMI » Umožnili veřejnosti stahování filmů i hudby

Umožnili veřejnosti stahování filmů i hudby

Komisař z oddělení hospodářské kriminality ze Zlína obvinil dva muže ve věku 34 a 42 let, z Luhačovic a ze Zlína, ze spáchání trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi, protože nezávisle na sobě umožnili široké veřejnosti stahování filmů a hudebních děl prostřednictvím internetu, aniž by k tomu měli souhlas oprávněných subjektů. Tím porušili majetková práva jednotlivých vydavatelů. Oběma dosud netrestaným mužům hrozí v případě jejich odsouzení trest odnětí svobody až na dva roky.

Starší z mužů umístil na server umožňující stahování filmů a hudebních děl celkem 215 komerčních hudebních alb různých interpretů a umožnil jejich stahování v průběhu jednoho roku od ledna 2021 do ledna 2022, mladší umístil na server nejméně 22 filmů a 264 hudebních titulů. Jejich stahování umožnil uživatelům průběžně od roku 2010 do roku 2023.

Oba muži se ke svému jednání přiznali. Jeden z nich chtěl pouze umožnit ostatním poslouchat kvalitní hudbu, druhý údajně nevěděl, že uložené filmy i hudbu si z jeho účtu stahují i ostatní uživatelé. Žádný z nich neměl ze svého jednání majetkový prospěch.

tz.
por. Bc. Monika Kozumplíková

, ,
F