Home » ZPRÁVY » MĚSTO LUHAČOVICE » 78 let od osvobození Luhačovic

78 let od osvobození Luhačovic

Je to již 78 let od osvobození Luhačovic. Při té příležitosti 2. května starosta Marian Ležák a místostarosta Daniel Mejzlík položili věnce k pomníku před radnicí a poklonili se památce obětí 2. světové války.

Hold hrdinům i obětem největšího válečného konfliktu v dějinách, město vzdalo i na jiných místech Luhačovic. Pietní věnec přibyl například u rodného domu kulturního buditele, vojáka a lékaře Františka Šťastného, který byl umučen fašisty roku 1944. Připomíná ho pamětní deska přímo na domě. Další pamětní deska v místní knihovně odkazuje na hrdinské činy válečného letce Josefa Šnajdra. Zástupci města se tiše zastavili také poblíž zámku u pomníku rodiny Kuželovy, kterou za války vyvraždili nacisté, a pamětní věnec byl položen i na hřbitově na hrob rumunských vojáků, kteří zahynuli během osvobozování města v květnu 1945. Nezapomnělo se ani na sokolskou pamětní desku.

Samotné osvobození města v roce 1945 se naštěstí odehrálo bez prudších bojů a bez většího počtu obětí na životech, napsal v Pamětní knize obce Luhačovice kronikář A. Kašpar, povoláním odborný učitel.

 

Luhačovice-oslavily-30.-výročí-obnovení-demokracie-2

tz.

 

 

, , , ,
F