Home » ZPRÁVY » MĚSTO LUHAČOVICE » Luhačovické očkovací centrum zahájilo provoz

Luhačovické očkovací centrum zahájilo provoz

Ve středu 17. března se otevřelo nové očkovací centrum v luhačovickém Zdravotním středisku.  Luhačovice jsou první obcí s rozšířenou působností v kraji, která pro občany takto centrum zřídila. Očkovat vakcínou Comirnaty od společnosti Pfizer se začalo od 7:30. K očkování se dostavili lidé zaregistrovaní v uplynulých dnech přes centrální registrační systém, kteří přicházeli na konkrétní čas. Vše probíhalo bez potíží a podle plánu. S rozjezdem centra tak mohl být spokojen kromě odborného personálu a očkovaných také starosta Marian Ležák, který u startu centra nemohl chybět.

„Jsem velice rád, že se nám centrum podařilo otevřít a pomůžeme co nejrychleji proočkovat občany nejenom z Luhačovic, ale také z obcí v celém okolí. Máme řadu skvělých reakcí na vznik centra jak od našich občanů, tak od dalších lidí z regionu včetně starostů obcí. Vnímám u nich velkou podporu a spokojenost, že nemusí za očkováním cestovat třeba až do Zlína,“ poznamenal starosta Marian Ležák.

Jako lékař dohlížející v první den na očkování zde byl přítomen přímo MUDr. David Rumpík, ředitel kliniky IVF Zlín, která je odborným garantem centra. Přiblížil, jak vše probíhalo. „Dnes máme objednaných 76 pacientů. Při příchodu každý vyplní se sestřičkou dotazník, ve kterém popíše například, zda nemá nějaké nemoci, zda bere nějaké léky, a jestli neměl někdy alergickou reakci. Pak podepíše souhlas s vakcinací. Krátce si promluvíme o tom, jaký je aktuální zdravotní stav zájemce o očkování, vybere si pak paži, do které chce injekci aplikovat a poté je zdravotní sestrou naočkován. Po odchodu z ordinace čeká naočkovaný ještě čtvrt hodiny v čekárně, jestli se nevyskytne alergická reakce, ale průběh bývá obvykle klidný. I tak je každý ale poučen, k co případně dělat, kdyby se následně ještě reakce vyskytla,“ uvedl Rumpík.

Jak dodal, v první fázi bylo do centra pro využití ve zbytku daného týdne přivezeno 210 vakcín. „Považuji za velký úspěch pana starosty, že se mu podařilo domluvit potřebné vakcíny a centrum mohlo začít fungovat. Jsme ale nachystaní očkovat i 200 vakcín denně, závisí to na tom, jestli nám v další zásilce kraj navýší množství dávek. Personálně jsme připraveni. Pro očkovací centrum máme zajištěno 6 sester a dvě administrativní pracovnice, lékařů se nás tu bude střídat několik. Dnes jsem tu já, například další den po mě tu bude bývalý primář z ortopedie Baťovy nemocnice pan Janečka,“ doplnil Rumpík. Po vytipování prostor a zaregistrování centra ve spolupráci s IVF se cca 3 týdny před spuštěním vše prakticky připravovalo na tento rozjezd. Město nechalo ve svém objektu Zdravotního střediska provést nutné stavební změny.

„Zajišťovali jsme úpravu místností, protože se jednalo původně o dvě samostatné ordinace zubařů. Bylo nutné je propojit novým průchodem, který se musel vybourat. Vyměněny byly podlahy, upravovaly se rozvody elektřiny a vody. Uvedené práce v souhrnu stály cca 70 tisíc Kč. V souvislosti se vznikem očkovacího centra se navíc za cca 30 tisíc nakoupily nové omyvatelné židle do čekárny a také nové desinfekční stojany, které se umístily ve středisku. Klinika IVF si dodala potřebné vybavení nábytkem a také zajistila informační systém, který v budově navede občany k očkovacímu centru,“ nastínil místostarosta Jiří Šůstek.

Že se vše podařilo a nové očkovací centrum zahájilo provoz, samozřejmě těší hlavně všechny, kdo se chtějí nechat očkovat. Mezi prvními, kdo ráno vakcínu dostal, byl i Ladislav Procházka, který je přímo z Luhačovic. „Je to bezvadné, není potřeba cestovat daleko, skvělé je to pro místní, zejména všechny starší. Registraci přes počítač jsem zvládl sám, bylo to tak jednoduché, až jsem se divil. Pár kliknutí,“ zhodnotil Procházka.

Očkovat se byla také Jaroslava Studená z luhačovické místní části Polichno. „V pondělí mě napadlo mrknout se na web města, jestli už se bude otevírat očkovací centrum, viděla jsem, že ano a už se dá přihlašovat, tak jsem hned volala dceři, jestli by mi pomohla s tou registrací a dnes už jsem naočkovaná. Pro nás důchodce je to perfektní, mně je 77, manželovi 79, tak kde bychom daleko jezdili,“ uvedla paní Studená.

Už v první den služeb centra využili ale i lidé z širšího okolí, například Josef Martinec z Dolní Lhoty. „Jsem moc příjemně překvapený. Je to do tu dobré. Jsme s manželkou z Dolní Lhoty, tak to máme blízko. Je to výhodné pro celé okolí, my to do Zlína máme 20 km, sem 6. Dovezla nás dcera, ale zpátky jedeme autobusem, který nám tady jede každou chvíli,“ poznamenal Martinec. Z ještě vzdálenějšího Brumova-Bylnice se přijel nechat naočkovat Josef Remeš. „Z očkování jsem obavy neměl, těším už se na druhou dávku,“ sdělil Remeš.

Pro naočkování v novém luhačovickém očkovacím centru ve Zdravotním středisku na adrese Masarykova 315, se registruje v centrálním registru na webu https://registrace.mzcr.cz/. Při výběru místa očkování v rámci procesu registrace se zvolí v seznamu očkovacích míst „Zlín – Luhačovice – IVF Czech Republic, s.r.o. (Zdravotní středisko)“. K očkování se mohou hlásit kromě lidí ve věku 70+ také zdravotníci nebo učitelé.

 

očk.luh17.3.21 (1)

očk.luh17.3.21 (2)

tz.
Foto: Město Luhačovice

 

 

, , , , ,
F