Home » ZPRÁVY » MĚSTO LUHAČOVICE » Luhačovické Otevírání pramenů se odkládá

Luhačovické Otevírání pramenů se odkládá

Nouzový stav spojený se zákazem shromažďování a pořádání veřejných akcí dopadá i na konání tradičního Otevírání pramenů, kterým se v Luhačovicích každoročně o druhém květnovém víkendu zahajuje lázeňská sezóna. Oblíbená slavnost, přitahující pravidelně tisíce návštěvníků, se v plánovaném termínu neuskuteční.

„Třídenní programy, jejichž příprava trvala více než rok, nemohou vzhledem k současné situaci ve dnech 8. – 10. května proběhnout. Kvůli charakteru akce není zatím možné stanovit náhradní termín,“ vysvětlila za organizátory ředitelka Městského domu kultury Elektra Hana Slováková.

Akce pořádaná městem ve spolupráci s řadou partnerů měla i letos nabídnout bohatý program zahrnující nejen samotný průvod se svěcením pramenů, ale také řadu kulturních vystoupení, jarmark, přehlídku automobilových veteránů, promenády v historických kostýmech a mnoho dalších doprovodných akcí. Přestože se původní program Otevírání pramenů ruší, organizátoři chtějí přinejmenším základ akce zachovat i v tomto roce. „Věřím tomu, že se nám povede alespoň v nějaké podobě prameny ještě letos v létě otevřít a požehnat jim. Novodobá tradice svěcení pramenů, obnovená folklorním souborem Malé Zálesí na přelomu 80. a 90. let 20. století, nebyla doposud přerušena. Rádi bychom ji proto zachovali i v tomto roce,“ dodala Slováková.

O přesné podobě ani možném termínu ale pořadatelé nechtějí spekulovat, protože teď nikdo neví, jak dlouho budou platit současná přísná opatření. I pokud by byla nahrazena o něco mírnějšími, například povolením akcí do určitého počtu účastníků, nebude organizace Otevírání pramenů jednoduchá. Hlavní průvod i většina dalších obvyklých programů se totiž běžně odehrává na veřejných prostranstvích, kde nelze stanovit přesné počty návštěvníků v daný moment. Další otázkou by byla možnost účasti vystupujících v případném náhradním termínu.

Že široká veřejnost přesto o slavnostní zahájení lázeňské sezóny v Luhačovicích nepřijde, potvrzuje starosta města Marian Ležák. „Pevně věřím, že se situace co nejdříve změní tak, aby k nám mohli lidé opět jezdit na léčebné pobyty i za relaxací. Jsem optimistou a neumím si představit, že letos nepřipravíme v nějaké podobě i tradiční Otevírání pramenů. Víme z mnoha ohlasů občanů i návštěvníků, jak se na tuto událost všichni těší. “ uzavřel Ležák.

IMG_2012

tz.

 

, , , , , , ,
F