Home » ZPRÁVY » MĚSTO LUHAČOVICE » Luhačovice chtějí být ještě ekologičtějším městem, plevel z chodníků město plánuje odstraňovat bez chemie

Luhačovice chtějí být ještě ekologičtějším městem, plevel z chodníků město plánuje odstraňovat bez chemie

Vyhlášené lázeňské město Luhačovice se snaží dlouhodobě fungovat co nejvíce v souladu s přírodou. K mnoha ekologickým aktivitám, jako je například skvělá úroveň třídění odpadů oceněná pravidelně v soutěži O keramickou popelnici, se tu možná už brzy přidá další. Město totiž plánuje změnit systém likvidace plevele z chodníků, tak aby se místo problematických chemických herbicidů mohla používat jiná varianta příznivější pro životní prostředí. Představitelé Luhačovic si proto 12. června nechali předvést stroj, který místo chemického postřiku využívá k likvidaci plevele horké vody a páry. Setkání se za město účastnili starosta Marian Ležák, místostarosta Jiří Šůstek a ředitel Technických služeb Luhačovice Josef Pučalík.

„Snažíme se zajistit, aby byly ulice našeho města pro všechny občany i návštěvníky krásně čisté a tedy i nezarostené plevelem. Jde určitě ale i o to, jakým způsobem je tato údržba Technickými službami prováděna. Rozhodně preferujeme přejít do budoucna k ekologičtějšímu způsobu čištění zarůstajících chodníků, když se ve všech médiích skloňují možná zdravotní a ekologická rizika spojená s dosud všeobecně používanými chemickými přípravky. Není tedy otázkou, jestli změna proběhne, ale jak konkrétně a odkdy bude zavedena,“ poznamenal starosta. Vše podle něj záleží na několika faktorech. „Musíme zvážit naše finanční možnosti, zhodnotit i případné další varianty a zajistit, aby nové řešení bylo nejen ekologické, ale také funkční,“ poznamenal Ležák.

Při setkání byl zástupcům města předveden stroj, který funguje na principu likvidace plevele prostřednictvím média, kde 50% tvoří horká voda a 50% horká pára. „Pára má za úkol předehřát ošetřovaný povrch, aby nedocházelo k ochlazování vody, která na rostliny účinkuje. Zároveň proniká do hloubky, kde snižuje klíčivost semen plevelů, takže efekt aplikace je dlouhodobější. První projevy kromě okamžitého čichového efektu, kdy cítíte jakoby spařený špenát, jsou brzy markantní a do osmačtyřiceti hodin jsou stonky odumřelé a likvidace plevele je tedy plně funkční,“ popsal Marek Vysloužil ze společnost Zálesí, která je prodejcem těchto zařízení. Vysloužil vyzdvihl také výhody nabízené varianty: „Je to ekologické, tiché, je to nechemická likvidace plevele, kterou lze dobře a bezpečně provádět třeba i v areálu lázní, kde se pohybuje řada návštěvníků,“ doplnil. Zda a kdy se město Luhačovice rozhodne nově pro tuto nebo nějakou další alternativu odstraňování  plevele v ulicích, ještě není jasné. Jisté ovšem je, že změna se chystá. Dojde k ní ovšem až po pečlivém zvážení možností, protože  město chce vybírat mezi širší nabídkou různých technologií.

st1-2

st1-1

tz.
Foto: Město Luhačovice

 

, ,
F