Home » ZPRÁVY » OSTATNÍ ZAJÍMAVOSTI » Československé legie očima dětí

Československé legie očima dětí

V pondělí 26.května se v 16. etáži Baťova mrakodrapu konala malá, spíše rodinná slavnost.
Pod záštitou hejtmana Zlínského kraje pana MVDr. Stanislava Mišáka zde byla otevřena výstava prací účastníků celostátní výtvarné soutěže žáků základních škol České republiky, jejímž vyhlašovatelem byla Základní škola z Pozlovic.

Za Československou obec legionářskou se slavnosti zúčastnil její místopředseda, pan generál Emil Boček,  v současnosti již jediný žijící stíhací pilot čs. 310. perutě RAF, který bojoval nad okupovanou Evropou. Je s podivem, jak je tento devadesátijednaletý muž, přes svůj kalendářní věk, čilý jako mladík.
O způsobu udržování životní vytality  by mohl  napsat knihu. Narodil se v roce 1923
a jako šestnáctiletý odešel do naší tvořící se zahraniční armády ve Francii. Musel však překonat nepřátelské Maďarsko, kde měl hodně velkou smůlu. Byl zde celkem čtyřikrát zadržený a vězněný. Pravděpodobně si svůj díl nepřízně osudu vybral tehdy a potom už byl pouze dítětem paní štěstěny. Přežil 26 bojových letů, ve vzduchu strávil téměř 73 hodin.
Dalším  milým hostem byl plk. Alois Dubec, pilot RAF ve výcviku, italský partyzán.
Oba jsou členy Sdružení československých zahraničních letců 1939-1945.

Ozdobou slavnosti byla přítomnost patnácti uniformovaných členů Klubu vojenských výsadkových veteránů plk. Vladimíra Maděry Zlín, vedených předsedou Klubu mjr. Josefem Krause.
Dík za podporu a účast na vernisáži patří také starostce Městyse Pozlovice paní Ing. Olze Tkáčové.
Ocenění a uznání všech zúčastněných patřilo nejen autorům soutěžních výtvarných prací, ale i žákům Základní školy Pozlovice, kteří výstavu obohatili o trojrozměrné modely legiovlaků.

Minutou ticha byla uctěna památka padlých a potom už závěrečný aplaus patřil jen večerce v provedení mladého trubače, Františka Petráše, žáka 4. třídy ZŠ Pozlovice.

Srdečně Vás zveme k prohlídce výstavy, která potrvá do 27. června.

 

Autor: PhDr. Ladislav Slámečka

, ,
F