Home » ZPRÁVY » MĚSTO LUHAČOVICE » Díky postupnému odstraňování škod se Luhačovice vracejí k normálu

Díky postupnému odstraňování škod se Luhačovice vracejí k normálu

Během celého víkendu pokračovala v Luhačovicích likvidace popadaných stromů, odklízení suti a opravy poničených střech, práce pokračují i v dalších dnech.  Postupně se daří odstraňovat následky řádění prudké bouře, která v noci ze čtvrtka na pátek zasáhla centrum Luhačovic. V Luhačovicích se vše naštěstí obešlo bez újmy na zdraví a nedošlo k tak katastrofickým následkům, i tak jsou ale dopady značné.  Jen díky obětavé práci řady lidí se během krátké doby život města dostal blízko normální situaci.

Na mnoha místech bylo o víkendu vidět nejen těžkou techniku a profesionální i dobrovolné hasiče, ale také pracovníky Technických služeb a samozřejmě i samotné občany, kteří ochotně pomáhali s úklidem spadlých větví a opravou střech.

„Děkuji všem, kdo se jakýmkoliv způsobem do likvidace škod přímo zapojili nebo zapojí, případně se rozhodli přispět materiálními nebo finančními dary. Naše první odhady celkových škod jdou do desítek milionů korun. Asi nejvíce bouře ničila v Masarykově ulici, kde byla stržena střecha internátu SOŠ Luhačovice, která v noci na pátek hlavní ulici zcela zablokovala. Poškozena byla například i nedaleká budova Městské knihovny a panelové domy na sídlišti Masarykova,“ uvedl starosta Marian Ležák. Škody se ale nevyhnuly ani řadě rodinných domů. „Bytové a rodinné domy mají poničené střechy také v ulici Nádražní, Branka, Rumunská, Zatloukalova, Lužné a dalších okolních ulicích. V lázeňském městě byly poškozeny nebo zcela zničeny stovky stromů. V centru odhadujeme 80% poničené zeleně. Řada stromů spadla nebo musela být pokácena v sídlišti Masarykova a také v zámeckém parku, alej kolem řeky v Nádražní ulici v podstatě přestala existovat. Řadě lidí padající větve a stromy během bouře poničily kromě domů také auta a další majetek,“ dodal starosta.

Díky úspěšné spolupráci se ale daří odstraňovat škody rychle.

„Ještě v pátek opět fungovaly všechny telefonní sítě, o víkendu se podařilo obnovit kompletně dodávky elektrické energie, odstraněna byla největší část sutin a popadaných stromů v nejvíce zasažených lokalitách města. Po opravách obytných i veřejných budov se v Luhačovicích začne řešit také obnova zeleně, která je důležitou součástí našeho lázeňského města. Čeká nás tedy ještě hodně práce, ale vnímám obrovskou podporu z celého okolí a proto věřím, že naše město brzy obnovíme a budeme opět přívětivým místem pro návštěvníky i občany,“ uzavřel starosta.

 

obnova1

tz.
Foto: Město Luhačovice

 

 

, , , , ,
F