Home » ZPRÁVY » MĚSTO LUHAČOVICE » Luhačovice otevřou očkovací centrum

Luhačovice otevřou očkovací centrum

Nové očkovací centrum připravuje město Luhačovice ve své budově Zdravotního střediska na ulici Masarykova. „Jsme připraveni v druhé polovině března otevřít očkovací centrum pro veřejnost. Centrum bude sloužit nejen občanům našeho města, ale je určeno pro všechny zájemce o očkování proti covidu z obcí spadajících pod správní obvod ORP Luhačovice. Využili jsme dvě volné ordinace v prvním patře, kde se dokončují nutné úpravy, jako potřebné propojení obou místností novým průchodem nebo nové podlahové krytiny a dovybavení nábytkem. Odborný personál je již zajištěn přes kliniku IVF Zlín, která je garantem provozu. Budeme tedy brzy připraveni vše spustit a start očkování bude záviset jen na dodávce potřebných vakcín,“ informoval starosta Ing. Marian Ležák.

Kolik se zvládne po spuštění centra v Luhačovicích proočkovat lidí, přiblížil ředitel kliniky IVF Zlín MUDr. David Rumpík, Ph. D.

„Máme představu, že by se mělo začít očkovat každý den 8,5 hodiny denně. A to i přes víkendy. Pokud se podaří zajistit další personál, jsme připraveni očkovat třeba i 12 hodin denně od 7 ráno do 7 večer. Optimálně chceme začít na 100 pacientech za den, pokud se podaří mít provoz až do večera, byli bychom až na 200 naočkovaných denně. Vše závisí na dostatku vakcín a možnostech rozšíření personálu. Rádi bychom na výpomoc získali například i někoho z místních lékařů v penzi nebo lékařky, které jsou na mateřské. Uvítáme jakoukoliv spolupráci,“ uvedl Rumpík.

Aktivitu Luhačovic v budování očkovacího centra velmi vítá krajský koordinátor očkování proti nemoci covid-19 Ing. Jiří Lučan.

„Do finální podoby Luhačovice centrum připravují jako první z ORP v regionu. My jsme původně chtěli, aby nám jednotlivé ORP daly vytipované prostory a s nimi bychom dál pracovali, Luhačovice si to ale vzaly za své a nejenže vytipovaly prostory, ale samy začaly pracovat na přípravě tohoto očkovacího místa. Vytvoření tohoto očkovacího centra je plně v souladu se strategií Zlínského kraje, který se snaží jít lidem s potřebnou vakcínou co nejblíž. Chceme, aby lidé nemuseli jezdit do velkých očkovacích míst v okresních městech, ale hodláme jim jít naproti,“ uvedl Lučan.

Jak dodal, pro očkovací centrum se počítá s vakcínami společnosti Moderna a také Comirnaty od firmy Pfizer. „Lidé se do luhačovického očkovacího místa budou moci registrovat přes centrální registrační systém a vyberou si přímo adresu daného očkovacího místa,“ doplnil Lučan. Ohledně dodávky vakcín zatím nemá zcela konkrétní informaci.

„Určitě by měly být pro toto nové centrum k dispozici v dubnu, ale situace se mění každým dnem a doufáme, že ministerstvo zajistí i pro centra, která se mají rozběhnout, další vakcíny v dřívějším termínu,“ sdělil Lučan.

Že nebude stát připravené očkovací centrum kvůli chybějícím vakcínám, doufá i starosta Luhačovic Ležák. „Věřím, že naše snaha aktivně se zajistit do proočkování na území ORP Luhačovice bude podpořena a dodávku vakcín se podaří zajistit co nejdříve už během března. Tak aby mohlo připravené očkovací centrum začít co nejdříve sloužit veřejnosti,“ uzavřel starosta.

 

Očkování COVID 19

tz.

 

 

, , , , , ,
F