Home » ZPRÁVY » MĚSTO LUHAČOVICE » V Luhačovicích se začne odstraňovat plevel z chodníků bez chemie

V Luhačovicích se začne odstraňovat plevel z chodníků bez chemie

Jak udržovat ve městě čisté chodníky bez plevele a přitom se vyhnout jejich chemickému ošetření? Tuto otázku neustále v Luhačovicích řeší. Poté, co si vedení města v uplynulých měsících postupně nechalo představit hned několik speciálních zařízení, po poslední prezentaci už zná odpověď. Jakou cestou chce město tuto problematiku řešit, nastínil starosta Marian Ležák.

„Zvolili jsme variantu mechanického čištění pomocí speciálního kartáčového nástavce na běžný křovinořez. Během praktické ukázky na chodnících v jednom z našich sídlišť mě toto řešení velmi zaujalo. Efekt je okamžitý, chodníky se dají ošetřit rychle a účinně a přitom jde o levné řešení z hlediska pořizovací ceny i dalších nákladů. Nástavec nevyjde draho a samotné křovinořezy se nemusejí pořizovat, protože je mají naše Technické služby už ve výbavě. Jdeme tak ekologickou cestou bez chemie, přitom je ale toto řešení snadno dostupné a nebude mít negativní dopad na ekonomiku města,“ nastínil starosta.

U předvádění této varianty i při prezentacích ostatních možností likvidace plevele například horkou vodou či párou nechyběl samozřejmě ani ředitel TS Luhačovice Josef Pučalík. Do výbavy TS Luhačovice tak brzy přibudou hned dvě sady nástavce s několika náhradními ocelovými kartáči. Sada lze pořídit cca za 15 tisíc Kč bez DPH.

„Ostatní prezentované varianty využívaly velkých strojů, které stály statisíce a zdály se nepraktické. Navíc k nákladům by se připočítalo velké množství vody, která by se musela jezdit nabírat přes celé město. Časově, finančně i ekologicky se nám proto jeví výhodnější toto řešení,“ uvedl Pučalík.

Přístroj pro mechanické čištění chodníků předvedl zástupce společnosti Moram Antonín Koplík, který o něm doplnil i další údaje. „Jde o patentovanou hlavici Infraweed Go. Největší výhoda je, že město může použít vlastní křovinořezy, zakoupí se jen tato speciální patentovaná hlavice s nástavcem a s krytem. Princip je ten, že v hlavici jsou tři dlouhé štětiny, které se roztočí, vytvoří takový kartáč, který zlehka usekává nebo vytahuje plevel, který je v chodníku. Za minutu bez problému pracovník vyčistí 10 metrů čtverečních chodníku nebo silnice. Kryt se dá na jedné straně otevřít, takže štětiny dosáhnou i k místům u obrubníku. Po pořízení hlavice jsou náklady jen na dokupování štětin, které se používáním postupně opotřebují,“ uvedl Koplík.

K čištění chodníků se toto řešení v Luhačovicích začne používat hned po dodání speciálních hlavic. „Postupně chceme ustupovat od chemického odstraňování plevele a věřím, že díky tomuto řešení se nám to bude dařit. Ekologie je pro naše město zásadní, kvůli zdraví našich občanů i bezpečí zdejších přírodních zdrojů. Zároveň ale chceme, aby obyvatelé i návštěvníci mohli procházet krásně upravenými ulicemi města s čistými chodníky,“ uzavřel starosta Ležák.

tz.
Foto: Město Luhačovice

 

 

, ,
F