Home » ZPRÁVY » MĚSTO LUHAČOVICE » Luhačovice mají novou městskou architektku Ing. arch Dagmar Novou

Luhačovice mají novou městskou architektku Ing. arch Dagmar Novou

Městskou architektkou Luhačovic  je od února Ing. arch. Dagmar Nová. Má s tímto typem práce bohaté zkušenosti, protože po léta dohlížela z obdobné pozice na architektonickou tvář krajského města Zlína. Ke spolupráci s luhačovickou radnicí byla vybrána na základě výběrového řízení. Ve funkci vystřídá Ing. arch. Jaroslava Habartu, který působil na tomto postu od roku 2012 do konce minulého roku. Mít městského architekta není pro radnice povinností, ale uvědomělé samosprávy tento post zřizují. To proto, aby specialista dohlédl, že různé úpravy a nová výstavba neznehodnotí jedinečný ráz města. U těch menších jako jsou Luhačovice se obvykle nejedná o práci na plný úvazek, ale externí spolupráci. Jak uvádí oficiální web České komory architektů, je v současné době cca 80 měst a obcí, kde mají tuto funkci ustanovenu.

„Naše město je architektonicky velmi ceněné, máme tu památkovou zónu. Chceme proto, aby jedinečný ráz centra zůstal zachován, ale zároveň v ostatních částech Luhačovic podpoříme rozvoj jak individuálního tak smíšeného bydlení. Věřím, že paní architektka Nová díky své vysoké odbornosti a bohatým zkušenostem pomůže k dalšímu rozkvětu našeho města,“ poznamenal starosta Marian Ležák.

A jak vnímá nová městská architektka Luhačovic, že byla na tuto pozici vybrána?

Velmi si toho vážím, bude to pro mne jako architekta určitě zajímavá práce a zkušenost a vlastně další možnost profesního  růstu a vzdělání. Luhačovice mám ráda od dětství a vždy se mi líbily jejich zvláštní lázeňská atmosféra a architektura,“ uvedl Dagmar Nová.

Dlouhá léta jste působila jako hlavní architekt města Zlína. Jak moc se podle Vás bude lišit práce architekta pro lázeňské Luhačovice se svébytnými Jurkovičovými stavbami, ale i Bílou čtvrtí, kolonádou?

V řadě oblastí se práce určitě bude lišit, města jsou rozdílná jak velikostí, tak svým charakterem, historickým vývojem, architekturou. Přesto i v Luhačovicích je třeba funkcionalismus výrazně zastoupen právě Fuchsovou Bílou čtvrtí, určitě stejné problémové okruhy se objeví i zde. Obě města mají městské památkové zóny, takže i tady bude problematika obdobná.

Na co se chcete v práci pro Luhačovice nejvíc zaměřit?

Aby byl co nejvíce zachován genius loci oblíbeného moravského lázeňského města a jeho specifická architektura. Ale také, aby Luhačovice byly příjemné město jak pro bydlení, tak i pro podnikání, měl by být umožněn kvalitní rozvoj města v těchto oblastech. Důraz by měl být kladen také na veřejná prostranství jak v lázeňském centru, tak i v dalších částech města.

Čeho si z architektonického hlediska na Luhačovicích nejvíce ceníte?

Jeho specifické lázeňské architektury, zasazené do krásného přírodního rámce, řady pozoruhodných staveb z první poloviny 20. století.

Čemu se v současnosti věnujete mimo práci, která Vás čeká pro Luhačovice?

Mám svou architektonickou praxi, pořád je má profese můj koníček, věnuji se rodině a svým pěti vnoučatům, zahradničím. Mám velmi ráda dobrou kulturu, rekreačně sportuji a jsem vášnivý cestovatel, ráda poznávám přírodu, historii, život a architekturu v jiných zemích.

tz.

Město Luhačovice

 

 

, ,
F