Home » ZPRÁVY » LÁZNĚ LUHAČOVICE » V boji s chřipkou pomáhá Vincentka

V boji s chřipkou pomáhá Vincentka

Chřipková epidemie trápí Česko, kde už přinesla i úmrtí a narůstá i na Slovensku, kde od začátku února zavírá školy a nemocnice před návštěvami. Protože jde o virové onemocnění, na jeho léčbu nepomáhají antibiotika. Tělo si musí poradit v první řadě samo, existující léky slouží spíše k posílení imunity a usnadnění boje s nemocí. Jedním z nejlepších podpůrných prostředků na usnadnění dýchání a vykašlávání hlenů je minerální voda Vincentka a výrobky s jejím obsahem. Vincentka se při chřipce inhaluje, kloktá, vyplachuje, stříká do dutin spreji a cucá v tabletách s obsahem solí z Vincentky.

Primář MUDr. Jiří Hnátek, vedoucí lékař Lázní Luhačovice, a. s., k tomu říká: „Chřipka je infekční onemocnění způsobené virem, které by se nemělo podcenit. Nejvíce pomáhá očkování, ale když chybí, důležité je vyležet ji. Někdy je však nutná i hospitalizace a nasazení antivirotik. Nemocným přinášejí úlevu různé babičkovské recepty – čaj s medem a citronem, dostatek spánku a osvědčená minerální voda Vincentka. Klinicky chřipka probíhá jako akutní zánětlivé onemocnění horních cest dýchacích. Často začíná zimnicí, bolestmi hlavy, teplota stoupá na 39 – 40 °C. Nemocný má bolesti svalů a kloubů, suchý, dráždivý kašel, rýmu, pocit sucha a škrábání v krku a to po 1 až 3 dnech od infikování. Pokud nevzniknou komplikace, příznaky po 3 až 5 dnech odezní. Na úplné uzdravení jsou zapotřebí dva až čtyři týdny. Nejčastější komplikace chřipky jsou záněty průdušek a středního ucha, dutin a zánět plic. Komplikace často vyžadují hospitalizaci rizikových osob, jako jsou staří lidé a kardiaci, kterým mohou způsobit až ohrožení života.“

Vincentka pomáhá jako podpůrný přípravek při virové i bakteriální infekci dýchacích cest. Slouží k uvolnění dýchání při akutních a chronických onemocněních dýchacích cest a alergiích. Ideální je i na prevenci, při lehkém nachlazení nebo na doléčení kašle a rýmy.

„Nejúčinnější je inhalování inhalátorem. Inhaluje se náustkem nebo maskou a přitom se zvlhčuje povrch sliznice dýchacích cest. Tím se zlepšuje obranyschopnost jemných sliznic a inhalování přináší úlevu při kašli. Vincentka se však neinhaluje v případě akutních problémů, ale v rámci doléčení u chronických stavů. V akutních případech je nejvhodnější její pití,“ doporučuje J. Hnátek.

Dodává, že inhalace přírodní minerální vody na čele s Vincentkou je nejdůležitější formou léčby nemocí dýchacích cest v a. s. Lázně Luhačovice. V domácích podmínkách si můžete pomoci Vincentkou v láhvích. „Při inhalacích se Vincentka rozprašuje na velikost částic do 10 u. Větší kapky 10 u a více se usazují v nosohltanu, menší pronikají jako mlhovina hlouběji až do alveol (plicních sklípků). Vincentka a další přírodní minerální vody v Luhačovicích jsou alkalické, hydrouhličitanochloridosodné, jodové vody, které jsou silně mineralizované (Na, K, Mg, Ca, Mn, chloridy, bromidy, jodidy, sírany) s vysokým obsahem volného oxidu uhličitého. Při inhalaci minerálních vod se ale především uplatňuje jejich komplexní účinek. Obecně lze účinek inhalace minerálních vod shrnout takto: 1. účinek mukolytický (ředící hlen), 2. ovlivnění lokálního metabolismu sliznice dýchacích cest, 3. snížení dráždivosti sliznic horních cest dýchacích, 4. zvýšení sekrece, snadnější vykašlávání zlepšením funkce řasinkového epitelu, 5. protizánětlivý účinek. Řada odborných prací i bohaté praktické zkušenosti našich lékařů tyto účinky potvrzují. Kromě inhalace mlhoviny čisté minerální vody se na základě lékařského předpisu mohou inhalovat i bronchodilatační (rozšiřující průdušky) či mukolytické (uvolňující vykašlávání) medikamenty, speciální olejové směsi či antibiotika, které účinky minerálních vod doplňují nebo zvyšují,“ vysvětluje J. Hnátek.

Ředitel Vincentky, a. s., která má práva na plnění této minerálky do láhví, Jan Šumšal na toto téma říká: „Každé z onemocnění dýchacích cest vyžaduje určitý preferovaný způsob aplikace Vincentky. Při dutinách je nejlepší používat plastovou konvičku a Vincentku NASALIS. Do nosu, případně i do krku, je vhodná aplikace Vincentky ve spreji. Na hrtan a horní část průdušnice je dobré i kloktání Vincentky přímo ze sklenice nebo z láhve. Na dolní cesty dýchací, kam se Vincentka nedá dopravit předchozími způsoby, je nejlepší její aplikace vdechováním inhalátory. Vhodné je i vdechování par buď z vyvíječe páry, nebo při jejím vaření v odkrytém hrnci v kuchyni. Dobré je i napařování pod ručníkem nad Vincentkou. Působí to na dýchací cesty horní i dolní i dutiny, protože tehdy pozitivně účinkuje i zahřátí samotnou párou. Rozšiřuje to cévy, prokrvuje je a pomáhá jim zbavit se studených hlenů.“

Dále upozorňuje na to, že Vincentka pomůže nejen při léčbě, ale i jako prevence. Doporučuje se kloktat nejméně 2-krát denně, ráno a večer. „Doporučujeme používat i Vincentku nosní sprej, která slouží k ošetření sliznice nosohltanu. Používá se pro zvlhčení sliznice celé nosní dutiny a nosohltanu především při pobytu v prostředí s nízkou relativní vlhkostí vzduchu, v prostorách vytápěných ústředním topením a prostředí znečištěném zejména prachovými částicemi. Přípravek obsahuje pouze 100% čistou přírodní minerální vodu Vincentka a po spotřebování obsahu stačí dolít Vincentku z láhve. Sprej není návykový. Vincentku můžete bez obav používat jako podpůrný přípravek v případech bakteriální i virové infekce dýchacích cest. Slouží pro uvolnění dýchání při akutních (spreje) a chronických onemocněních dýchacích cest (inhalace) a alergiích. Vincentka je ideální pro prevenci, při lehkém nachlazení, na doléčení kašle a rýmy,“ konstatuje J. Šumšal.

Maminky se nemusí obávat podávat Vincentku zcela malým dětem, například na uvolnění nosu od hlenů pro dýchání. Klidně se o tom mohou poradit s lékaři. Nejlepší je použít sprej opatrně tak, aby se nezasouval do nosní dírky, ale použil se v těsné blízkosti. Pro věkovou kategorii od 0 let je určen nosní sprejový aplikátor VINCENTKA NOSNÍ SPREJ JUNIOR 0+, který má speciální aplikátor s nižším tlakem rozprašovače a užším koncem. Pro starší děti a dospělé je zde VINCENTKA NOSNÍ SPREJ STANDARD.

Vincentka, a. s., vyvinula celou škálu výrobků, které jsou vyrobeny na bázi minerálky Vincentky. Samotná Vincentka se používá přímo při výrobě sirupů a sprejů. Z Vincentky se vyrábí destilací koncentrát, který se používá k výrobě zubních past a hydratačních krémů. Z koncentrátu se ještě extrahuje sůl, která se používá při výrobě pastilek. Pastilky jsou velmi dobré při onemocněních hrdla, angínách, ale i při ztrátě hlasu, oslabení hlasivek. Často je používají zpěváci, moderátoři, spíkři, lidé, kteří pracují hlasem.

Vinc17.1.17

tz.
Foto: Lázně Luhačovice

 

, ,
F