Home » ZPRÁVY » KULTURA » Otevírání pramenů nově nabídne i páteční jarmark s venkovními programy

Otevírání pramenů nově nabídne i páteční jarmark s venkovními programy

Oficiální zahájení lázeňské sezóny v Luhačovicích neboli Otevírání pramenů, nabídne také letos během druhého květnového víkendu pestrý program, a to ještě bohatší než v dřívějších letech. A co je tedy novinkou letošního ročníku, který se uskuteční v termínu od pátku 12. do neděle 14. května?

„Tentokrát se bude konat jarmark doplněný různými kulturními vystoupeními nejen v sobotu, jak tomu bývalo zvykem, ale také v pátek,“ upozornila dramaturgyně akce Regina Bittová.

Jarmark nabídne v části ulice Dr. Veselého u pošty nejen možnost občerstvení nebo nabídku rukodělných výrobků, ale v pátek i sobotu také zpěv takzvaných kramářských písní, které byly v historii na nejrůznějších jarmarcích velmi oblíbené. „Kramářské písně a flašinety představí po oba dny Zdeněk Polášek, ale v pátek také rodina Nemravova z Uherského Hradiště,“ poznamenala Bittová. V pátečním programu Otevírání pramenů nebude chybět ani večerní koncert Městském domě kultury Elektra. „Od půl osmé vystoupí brněnská kapela Cimballica. Ta je zastoupením nástrojů blízká cimbálové muzice, hraje ovšem často různé melodie populární a filmové hudby v nevšedních aranžmá. Cimballica se tak inspiruje například fenomenálním skladatelem filmové hudby Ennio Morriconem, ale třeba i kapelou Metallica,“ nastínila Bittová.

 

V sobotu návštěvníci mohou zajít opět na jarmark, který ale začíná oproti pátečním 10 dopoledne již o hodinu dříve, ovšem potrvá rovněž do 17 hodin. Ani letos nebude chybět v druhý den Otevírání pramenů řada programů na Lázeňském náměstí. „Hlavními hvězdami programu budou odpoledne legendární zlínská hudební skupina AG Flek a také na jevišti u Společenského domu sehrané divadelní představení Commedia dell´arte, ve kterém se představí mimo jiné Tatiana Vilhelmová a Pavel Liška,“ sdělila dramaturgyně akce. U Lázeňského náměstí ale bude živo po celý den. Dopoledne bude možné navštívit workshop a koncert world-music skupiny Afrikana. „Tato skupina rodilých afrických hudebníků avizovaná v programu Otevírání pramenů původně už vloni tehdy bohužel kvůli autonehodě nemohla do Luhačovic dorazit. Letos si tedy jejich muziku návštěvníci Otevírání pramenů budou moci konečně užít,“ doplnila Bittová. Na travnaté ploše nedaleko vily Alpská růže poblíž Lázeňského náměstí bude situována už od dopoledne prezentace dravých ptáků Stanice ochrany fany z Hluku. A po Lázeňském náměstí se samozřejmě odpoledne budou pohybovat také členové spolku Calma v historických kostýmech. Ani tentokrát nebudou však chybět historická kola a automobilové veterány. „Ty vyjedou ve 13:30 od hasičské zbrojnice směrem k centru města, odkud tradičně zamíří do lázeňského areálu. Letos budou ale potom vystaveny ne jako obvykle poblíž Jurkovičova domu, nýbrž u Domu Bedřicha Smetany alias hotelu Popper ze známého seriálu Četníci z Luhačovic,“ doplnila Bittová. I letos nebude v programu chybět natáčení rozhlasového Toboganu ve Společenském domě, ale třeba také oživlé sochy, které představí na Lázeňském náměstí Body painting Sinela,

studio mistryně ČR v bodypaintingu. Letošek nabídne i jednu velmi zajímavou akci, která se uskuteční v sobotu od 19:30 v kině Elektra. „Návštěvníci se tu mohou těšit na besedu s projekcí filmu Divoké Včely, za účasti režiséra Bohdana Slámy a také herců, mezi nimiž lze jmenovat například P. Lišku, M. Daniela nebo T. Vilhelmovou,“ podotkla dramaturgyně akce.

Luhačovické Otevírání pramenů tradičně vyvrcholí jejich svěcením. V neděli 14. května po slavnostní mši v kostele svaté Rodiny vyrazí průvod se zpěvem a muzikou místních folklorních souborů po nejznámějších luhačovických pramenech, které posvětí zdejší farář. U zřídel se přitom představí v době od 10 do 12 hodin hostující folklorní soubory. „Odpoledne se pak všechny společně představí na Lázeňském náměstí od 15 hodin v programu Návrat k tradicím,“ doplnila Bittová. Letošního ročníku se zúčastní folklorní soubory Kopaničiar Myjava, Šmykňa Ostrava, Mladá Haná Velká Bystřice, Old-star Rozmarýn Újezdec, Leluja Luhačovské Zálesí a Malé Zálesí Luhačovice.

Všichni, kdo mají rádi Luhačovice a zdejší zahájení lázeňské sezóny, jistě věří, že akci podpoří nejen skvělé výkony vystupujících interpretů, ale také příznivé počasí. „Tak jako v předešlých ročnících Otevírání pramenů ale pro jistotu počítáme samozřejmě i s takzvanou mokrou variantou, při které se v případě vytrvalého deště budou hlavní programy z Lázeňského náměstí přesouvat do Městského domu kultury Elektra a nedělní svěcení by se případně konalo ve zkrácené formě v kostele svaté Rodiny a v hale Vincentka,“ vysvětlila Bittová.

Na pořádání akce se jako obvykle společně podílejí město Luhačovice, Lázně Luhačovice, a. s., MěDK Elektra, Římskokatolická farnost Luhačovice a FS Malé Zálesí Luhačovice. „Otevírání pramenů také finančně podpořil Zlínský kraj,“ uzavřela Bittová.

PROGRAM

tz.

 

, , ,
F