Home » ZPRÁVY » KRIMI » KRIMI - Luhačovicko » Mladík zemřel na předávkování morfiem

Mladík zemřel na předávkování morfiem

IMG_0551

Policisté služby kriminální policie a vyšetřování zlínského krajského ředitelství vyšetřují otřesný a naprosto ojedinělý případ. Při nesoudných a absurdních hrátkách s léky přišel o život teprve osmnáctiletý chlapec. Policie ví naprosto přesně, jak k tomu došlo, protože mladí lidé se při tomto experimentu vzájemně nahrávali na mobil.
Tragédie se stala před měsícem, přesněji – 28. března 2014 ve večerních hodinách. Dvojice mladých lidí se nechala zlákat nabídkou šestadvacetiletého muže ze Zlínska, který jim navrhnul, aby šli k němu domů, že tam má „nějaké náplasti, které je přivedou do rauše“. Jak jsme později zjistili, šlo o léčebné transdermální náplasti s obsahem účinné léčebné látky nejméně 50 a 100 mg, které užívají při nesnesitelných bolestech lidé nemocní například rakovinou nebo AIDS. V těchto případech se aplikuje jedna náplast a její účinek má být až třídenní. Přestože si tito mladí lidé předem přečetli návod k použití a věděli o kontraindikacích, nalepili si na svá těla minimálně tři náplasti. Zcela nepochopitelně pak navíc užívali i další  léky, které se také používají k tišení bolesti, rovněž se dají koupit pouze na lékařský předpis a měli by se používat pouze pod lékařským dohledem. V naprostém rozporu s návodem k používání medikamentů ještě současně popíjeli tvrdý alkohol.
Osmnáctiletému muži se o něco málo později udělalo nevolno a upadnul do bezvědomí. Stejně stará dívka zavolala taxi a bezvládného mladíka odvezla domů, kde ho předala rodičům s tím, že se jejich syn opil. Mladík vlivem kombinace medikamentů a alkoholu do druhého dne zemřel.
Podle lékařů muž zemřel udušením zvratky, kterých se zcela oslabené tělo nebylo schopno zbavit. Smrtelná ale byla i samotná dávka kombinace léků a morfia, které muž vypil. Oběma dalším účastníkům bylo několik dnů nevolno.
Kriminalisté na základě sesbíraných a vyhodnocených informací obvinili z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy šestadvacetiletého muže, který uvedené léky mladším kamarádům v rozporu se zákonem poskytl. Soud na něj okamžitě uvalil vazbu. Pachatel může být odsouzen až k osmnáctiletému trestu odnětí svobody.
S podobným případem jsme se ve Zlínském kraji setkali poprvé. Chování trojice mladých lidí a neodčinitelný následek šokoval i naše zkušené kriminalisty. Věříme, že tragický konec mladého muže bude dostatečným varováním a poučením pro všechny, kdo by chtěli experimentovat s psychotropními látkami a podobné „rauše“ prožít.
Tímto případem hodláme varovat i ostatní děti a mládež při svých pravidelných preventivních akcích.

mjr. Ing. Jana Macalíková

F