Home » ZPRÁVY » OSTATNÍ ZAJÍMAVOSTI » Na podporu lidských práv vyvěsí Luhačovice tibetskou vlajku, na místní radnici zavlaje poprvé

Na podporu lidských práv vyvěsí Luhačovice tibetskou vlajku, na místní radnici zavlaje poprvé

Na luhačovické radnici zavlaje 10. března tibetská vlajka. Město se tak historicky poprvé připojí k mezinárodní kampani, která poukazuje na porušování lidských práv v Tibetu.

„Jde o určitý symbolický projev, kdy občansky vyjadřujeme nesouhlas s tím, že velká země utlačuje nebo obsazuje menší zemi. Ať jde o Tibet a Čínu, nebo jiné země. Jde hlavně o vyjádření nesouhlasu s útlakem, násilím a zneužíváním moci toho většího,“ uvedl luhačovický radní Marek Nesázal, který připojení města k akci inicioval. Aby si lidé v naší zemi, kde dnes naštěstí funguje demokracie, stále připomínali základní principy svobody a upozorňovali na případná bezpráví v jiných částech světa, považuje za morální povinnost. „Vždyť i my máme ještě v paměti podobnou zkušenost po roce 1968 s „dočasným“ umístěním vojsk Varšavské smlouvy v naší zemi a s následným procesem tzv. normalizace. S důsledky tohoto období, zejména co se ohebnosti charakterů týče, se potýkáme dodnes. Nebýt podpory svobodného světa, díky níž jsme si nepřestali uvědomovat základní principy svobody a nezávislosti, nemuseli bychom dnes žít ve svobodné a nezávislé zemi,“ podotkl Nesázal.

Sounáležitost s národy, které ještě ve 21. století v podobné svobodě žít nemohou, proto letos Luhačovice vyjádří vyvěšením tibetské vlajky na budovu radnice. Mezinárodní kampaň Vlajka pro Tibet upozorňuje nejen na trvající okupaci Tibetu, ale také připomíná výročí tamního povstání proti ní. Od krvavě potlačeného povstání, při kterém zahynulo nejméně 80 000 Tibeťanů a více než milion jich následně zemřelo ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru, navíc letos uplyne 60 let. Na porušování lidských práv v Tibetu západní Evropa vyvěšováním tibetské vlajky upozorňuje od poloviny 90. let. Česká republika se ke kampani připojila v roce 1996. Luhačovice se až dosud akce neúčastnily, nové vedení města se ale pro zapojení do kampaně rozhodlo. „Uvědomujeme si, jak je důležité svobodu podporovat, třeba i tímto symbolickým gestem. Proto bylo městkou radou schváleno, aby se Luhačovice letos připojily ke stovkám českých a moravských měst, které tibetskou vlajku také vyvěsí,“ uvedl starosta Luhačovic Marian Ležák. Se zapojením města do kampaně se počítá i v dalších letech.

 

Tibet

 

tz.

,
F